B Vitamini Nedir
Enerji üretimi ve sinir hücrelerinin fonksiyonunu düzenlemektedir. Karbonhidratların parçalanarak enerji ihtiyacını karşılayan glikoza dönüşmesinden sorumludur. Desteklediği bu iki nitelik adale gelişimi ve fonksiyonları için önemli ve gereklidir. Bunun yanında fazladan aşırı doz yüklemeleri ekstra kazanç sağlamamaktadır. 100 gr yulaf ezmesi ve 1-2 kaşık yer fıstığı ezmesinden günlük ihtiyaç karşılanabilir. Takviye olarak alınması önerilebilir. Ayrıca dolaşım sistemi ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Eksikliğinde şu durumlar görülebilir; sinir sisteminde tahribat, ritim bozukluğu, bulantı, iştahsızlık, kas güçsüzlüğü, sindirim sisteminde problemler. Süt ürünleri, meyveler, sebzeler, tahıllarda bol miktarda bulunmaktadır.

B Vitamini Nedir

B2 Vitamini (Riboflavin): Vücuttaki asit oranını düzenlemektedir. Solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olur, cilt, tırnak, gözler için gereklidir. Et balık ve süt ürünlerinde yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Eksikliği genel olarak vejetaryenlerde görülmektedir. Ağır çalışma ve yoğun antrenmanlar esnasında vücut daha fazla bu vitamine ihtiyaç duymaktadır. Ekstra alımının kas gelişimine belirgin etkisi olmamaktadır.

B3 Vitamini (Niasin): Yüksel kolesterolün iyileştirilmesi için tedaviler esnasında kullanılmaktadır. Sağlıklı deri için gereklidir, sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Şiddetli antrenmanlar ve yüksek enerji tüketimi niasin ihtiyacını arttırabilir. Günlük 130-150gr protein tüketen kişiler bu ihtiyacı karşılayabilmektedir. Kas gelişimini belirgin (anabolik etki) şekilde etkilemese de gereklidir. Kas kramplarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Et, karnabahar, brokoli, havuç, peynir, yumurta ve sütte bol miktarda vardır.

B5 Vitamini( Pantotenik asit): Yediğimiz yiyeceklerde bol miktarda bulunmaktadır. Her türlü yiyeceğin içinde bol miktarda mevcuttur. Sindirim sisteminin çalışmasında önemlidir, kan hücreleri ve antioksidanların üretimi için gereklidir. Eksikliğine pek rastlanmamaktadır. Kalori tüketimi çok fazla düşürülürse eksikliği baş gösterebilir. Çeşitli salgı bezlerinin fonksiyonlarında bozulma olmaması için gereklidir. Büyüme ve gelişmeyi destekler.

B6 Vitamini(Pridoksin): Vücut fonksiyonlarının neredeyse hepsi üzerine etkisi bulunmaktadır. Eksikliği yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bu vitamin eksik olarak alınırsa kas hücrelerinin amino asit emilimi düşecektir. Bu durum özellikle yoğun antrenmanlar esnasında ve diet döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu durumun büyüme hormonu ve ensülin salgısındaki düşüşten kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu vitaminin günlük dozajı protein tüketimi ile ilişkilendirilerek ayarlanmalıdır. 50gr protein tüketimi için 5miligram b6 vitamini alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki aminoasitlerin metabolize edilmesi ile oldukça yakından alakalıdır.

B12 Vitamini: Sinir sisteminin normal fonksiyonunu sürdürebilmesi için gereklidir. Bu vitaminin aktif formu hayvansal gıdalardan alınabilmektedir. Eksikliği özellikle vejetaryenlerde görülmektedir. Eksikliği sonucu ortaya çıkabilecek en önemli hastalık anemidir. Eksikliğinden dolayı sinir sisteminde oluşabilecek tahribat geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Eksikliğinde ayrıca şu rahatsızlıklar görülebilir; ishal, yorgunluk, bulantı, iştah kaybı, regl de düzensizlik, zayıf hafıza, huzursuzluk.

Yayınlanma Tarihi : 24.01.2013 18:16:40

B Vitamini Nedir Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "B Vitamini Nedir"

ISA

MILLET BUTUN MELLUMATLAR YANLISHDI EHTIYATLI OLUN

2014-04-25

Kullanıcı oyu: 4,5

nazlı

çok güzel olmuş elinize sağlık ödevim için yardımcı oldu

2013-09-23

Kullanıcı oyu: 4,5

naz

çok yardımınız oldu sağolunn

2013-09-23

Kullanıcı oyu: 4,5

zülal

işime yarayacak bir vitamin

2013-09-20

Kullanıcı oyu: 4,5

derya kılınç

annemin b vitaminine ihtiyacı var

2013-07-01

Kullanıcı oyu: 4,5

furkan uyar

çok güzel bir vitamin

2013-03-06

Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

B Vitamini Nedir hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, B Vitamini Nedir konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28

Kullanıcı oyu: 4,5#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

B Vitamini, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Aralık - 2014