B Vitaminin FaydalarıB1 vitamini: Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini enerji metabolizmasında rol oynar. Aynı zamanda sağlıklı sinir sistemi için gereklidir. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve hafıza sorunu görülebilir. Aşırı eksikliği beriberi hastalığına neden olur.

B2 vitamini: Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında görev alır. Antioksidan etkisi vardır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde dil ve dudakta oluşan iltihab ve ağızla ilgili sorunlar, deride yara olabilir.

B3 vitamini : Karbonhidrat protein ve yağın vücutta kullanılmasında görev alır. Sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, hafıza proplemleri. Aşırı eksikiği pelegra hastalığına yol açar.

B Vitaminin Faydaları

B5 vitamini: Enerji metabolizmasında görev alır. Stresle mücadele eder. Alyuvar üretimi için gerekir. Saç ve cilt sağlığını korur. Eksikliği yorgunluk, başağrısı, iştahsızlık, saç dökülmesine yol açabilir.

B6 vitamini : Sinir sisteminin düzgün işleyişi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinin sentezinde rol oynamaktadır. Aynı zamanda kepek, egzama ve sedef hastalığı önlemeye yardımcı olabilir. Deri proplemleri, kansızlık, uykusuzluk, sinirlilik B6 vitamininin yetersizliğinde oluşabilecek sorunlardır.

B7 vitamini: Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasında yer alır. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için özellikle önemlidir. Eksikliği saç kaybı ve anemi, bulantı, yorgunluk, depresyona neden olabilir.

B9 vitamini: Folik asit ya da folat olarak da bilinir. Enerji üretimi ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Sağlıklı cenin gelişimi için önemlidir. B12 vitamini ile birlikte kalp sorunlarına yol açan homosisteini düşürür. B9 eksikliği anemi, hafıza sorunları, bozulmuş beyin ve sinir fonksiyonları, spina bifida gibi doğum kusurlarına yol açar.

B12 vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve merkezi sinir sisteminin sağlığı için gereklidir. Hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir. B12 vitamininin eksikliği anemi ya da sinir sistemi hasarına neden olabilir. Yorgunluk, depresyon, hafıza sorunları, iştahsızlık ve kilo kaybı, ellerde ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

Yayınlanma Tarihi : 24.01.2013 18:18:26

B Vitaminin Faydaları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "B Vitaminin Faydaları"

yussuf erkam

Cevap Sayısı: 0
merak edilen şey b19 ne zaman çıkacak

2014-09-23

Kullanıcı oyu: 4,5

selinay

Cevap Sayısı: 0
biz ne dioz siz ne verionuz yaa

2013-09-25

Kullanıcı oyu: 4,5

eylül

Cevap Sayısı: 0
ben b1 b2 vitamin anlamlarını istemiyorum tek b yi istiyorum

2013-09-25

Kullanıcı oyu: 4,5

ravza

Cevap Sayısı: 0
B1 biraz saçma ama olsun güzeldi umarım yarın hocada beğenir :D

2013-09-23

Kullanıcı oyu: 4,5

merve

Cevap Sayısı: 0
bu site iyiki yapılmış 5. sınıflara çok yardımcı oluyor

2013-09-22

Kullanıcı oyu: 4,5

Semanur Altun

Cevap Sayısı: 0
Bence 5.sınıflarada özel site açılmalı en üsteki yazıyı yazdım tek,ama yinede yaradı teşekkürler.

2013-09-19

Kullanıcı oyu: 4,5

bilinmeyen

Cevap Sayısı: 0
mükemmel tşk ödevimi yapdım...

2013-09-19

Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
B Vitaminin Faydaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, B Vitaminin Faydaları konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28

Kullanıcı oyu: 4,5#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

B Vitamini, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Ocak - 2015